Z wielkim żalem muszę poinformować o śmierci Urszuli Malinowskiej założycielki Laboratorium TOX-LUX.
Urszula Malinowska odeszła 11 stycznia 2024r.
Msza Święta za śp. Urszulę Malinowską odbędzie się 17 stycznia 2024r. o godz. 11 w Kościele pod wezwaniem Świętego Marcina i Piotra w Okowach w Konarzewie, po której odbędzie się ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym w Konarzewie.
Urszula Malinowska przez całe życie zawodowe zajmowała się wykonywanie badań i pomiarów środowiska pracy. W latach 1959 – 2000 pracowała w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu w Dziale Higieny Pracy, a od 2000 roku do 2016 roku pracowała w założonym przez siebie Laboratorium TOX-LUX.
Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…
SPALINY EMITOWANE Z SILNIKÓW DIESLA
Od 21 lutego 2023 roku zmieniły się przepisy dotyczące pomiarów spalin emitowanych z silników Diesla.
Obecnie spaliny emitowane z silników Diesla mierzonych jako węgiel elementarny i w związku z tym NDS – najwyższe dopuszczalne stężenie zmieniony zmniejszony został do poziomu 0,05 mg/m3 .
Dotychczas były one określane jako spaliny silnika Diesla – frakcja respirabilna – były one badane jak każdy inny pył. Metoda ta była niedokładna jeżeli w środowisku pracy były inne pyły przemysłowe co się bardzo często zdarzało.
W związku z wprowadzeniem nowego NDS-u należy wykonać na stanowiskach, na których występuje ten czynnik szkodliwy nowe badania środowiska pracy w tym zakresie. Podczas rozmów z przedstawicielami organów nadzoru usłyszałem, że ma to być traktowane jako nowy czynnik szkodliwy, który należy zbadać (nie będą uznawane pomiary spalin silnika Diesla – frakcji respirabilnej za ważne).
W przypadku sektora górnictwa podziemnego i budowy tuneli zmiany te wchodzą w życie od 20 lutego 2026r.
Wyżej wymienione zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dn. 18 lutego 2021r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2021, poz. 325).
Prace związane z narażeniem na spaliny emitowane z silników Diesla zostały ujęte w wykazie czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 10 lutego 2021r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. 2021, poz. 279).
Według rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy z dn. 2 lutego 2011r. (Dz.U. 2011, Nr 33, poz. 166 ze zm.) w przypadku czynników rakotwórczych lub mutagennych badania i pomiary wykonuje się:
1) co najmniej raz na sześć miesięcy – jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym powyżej 0,1 do 0,5 wartości NDS;
2) co najmniej raz na trzy miesiące – jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym powyżej 0,5 wartości NDS.
Przykłady narażenia zawodowego na spaliny emitowane z silników Diesla:
- obsługa wózków widłowych napędzanych silnikami Diesla;
- stanowiska produkcyjne, przy których poruszają się pojazdy z silnikami Diesla np. magazyny, centra logistyczne, przeładunkowe;
- serwisy naprawy samochodów i maszyn np. drogowych z silnikami Diesla;
- obsługa lokomotyw spalinowych;
- obsługa „bramek” autostradowych, parkingów zamkniętych itp.
Zapraszamy do współpracy.
STANOWISKO W SPRAWIE KRYSTALICZNEJ KRZEMIONKI
Stanowisko
Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN w sprawie wykonywania pomiarów podczas prac, w których powstaje frakcja respirabilna krzemionki krystalicznej.
POLSKA GRUPA BHP – WSPÓŁPRACA
Od stycznia 2021 roku rozpoczęliśmy współpracę z Polską Grupą BHP. Szczegóły na www.polskagrupabhp.pl
PYTANIA DO EKSPERTA – CIOP 12.11.2020r., 19.11.2020r.
W dniach 12 listopada oraz 19 listopada 2020r. Maciej Łabęda był prelegentem podczas wideokonferencji zorganizowanej przez Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Tematem wideokonferencji był „Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej – wybrane zagadnienia”.
Prezentacja z tego wydarzenia do pobrania http://tox-lux.pl/dla-klienta-do-pobrania/